WHM - Wim Hofova Metoda dechového cvičení - základy + kombinace s aktivací 3. oka
Wim Hofova metoda dechového cvičení pro aktivaci spící energie našeho těla, léčení, oživení i zvýšení výkonu
Dechové cvičení dle Wima Hofa má fantastické účinky na tělo. Dokáže jej restartovat na mnoha úrovních, včetně restartu imunitního systému, ozdravení kardiovaskulárního a hormonální systému, nervová soustava dostává příležitost se přeladit ze sympatického nastaveni do parasympatiku, který nám zprostředkovává relaxaci a léčení.
Již během 10 minut lze snížit aktivitu receptorů bolesti, zvýšit PH těla, snížit homocystein, zredukovat záněty. Můžete také zažít duchovní zážitky, jako jsou různé vize, můžete vidět barvy, světla atd.
Vše je v pořádku. Není třeba to chápat!
K dispozici je pro domácí použití audio nahrávka
dýchání technikou WHM
1.vedená meditace s průvodním slovem, která obsahuje 3 kola dýchací techniky pro začátečníky
2. DÝCHÁNÍ WHM v kombinace s technikami pro AKTIVACI 3. OKA
(se zapojením pánevní pumpy a kobřího dechu)
nahrávku lze objednat zde: DÝCHÁNÍ technikou WHM se slovní navigací
WHM - DYNAMICKÉ DÝCHÁNÍ
- Úžasný vliv má toto cvičení speciálně na imunitu, která se tímto dechovým cvičením restartuje!!!
- Zvyšuje se kapacita a výkonnost plic
Jak to celé funguje
Na tuto metodu je vypracováno mnoho vědeckých studií. Při dechovém cvičení dle Wim Hofovy metody se dynamicky mění poměr oxidu uhličitého (což je plyn, který vydechujeme ) a kyslíku v krvi. Pokud zhluboka dýcháme, vydechujeme více CO2, které je kyselé. Kyslík je naopak zásaditý a při intenzivním dýchání prudce stoupá.
Tělo je brzy zaplaveno hormony štěstí - endorfiny.
Díky dechu se mění chemie v těle. Když začne člověk vědomě zhluboka dýchat - což je vlastně kontrolovaná hyper ventilace - tělo začne stimulovat nervovou soustavu, konkrétně sympatikus, a začne produkovat hormony. Jako první se vytváří adrenalin (přestože je člověk v klidu! víme přeci, že adrenalin vzniká hlavně při zvýšené fyzické zátěži). Následně se vylije kaskáda dalších hormonů. Jedním z nich je např. kortizol, který má silné protizánětlivé účinky - proto vliv na léčení zánětů v těle.
V jistých fázích dechového cvičení se dostáváme do deficitu kyslíku a de facto simulujeme pobyt ve vysokých nadmořských výškách.
Zvyšuje se kapacita a výkonnost plic 3 - 5 x oproti původnímu stavu, až 8 x se ve vašem těle sníží počet volných radikálů, které jsou zodpovědné za různá onemocnění a stárnutí. Takže můžete očekávat také prodloužení života.
A CO JEŠTĚ MŮŽETE OČEKÁVAT
Toto dechové cvičení je velmi efektivní zkratkou, jak se dostat k sobě a ke své duši. Jde o velice rychlou a efektivní metodu sebeuvědomění.
Dostáváme se díky dechu k možnosti,
jak si přirozeně navodit euforický stav a tím redukovat stres, snížit bolest, zmírnit záněty v těle, zvýšit kapacitu plic, snížit překyselení organizmu, zvýšit imunitu, omládnout
Prožitky můžou být - tělesné, jako třeba mravenčení v končetinách, pocit tíhy na některých částech těla, brnění...
Můžete také zažít - duchovní zážitky, jako jsou různé vize, můžete vidět barvy, světla atd. Vše je v pořádku, Není třeba tomu rozumět.
Jak se toto dechové cvičení provádí?
Ideálně vleže, protože se můžeme úplně uvolnit a nemusíme se bát, pokud se nám trošku zamotá hlava. V průběhu dýchání dochází kvůli změně koncentrace O2 v krvi k takzvané vazo konstrikci, což znamená, že se zavřou cévy v končetinách a může nám začít být zima na ruce a nohy. Proto je dobré mít po ruce deku, abychom se mohli v případě potřeby přikrýt.
Pamatujte, že v průběhu celého dechového cvičení nad ním máte kontrolu. Kdyby se vám cokoliv nezdálo, vraťte se k běžnému dechovému vzorci.
Pokud máte jakékoliv nejasnosti ohledně vašeho zdravotního stavu a tohoto dechového cvičení, obraťte se na svého lékaře a prokonzultujte to s ním.
Upozornění - dýchat brzy po jídle není nejlepší nápad. Doporučuje se tedy dýchat s prázdným žaludkem.
Provedeme 30-40 bráničních dechů, kterými naplníme celý trup. Nejprve břicho, pak hrudník a nakonec nadýchneme i pod klíční kosti a do krku. Nadechujeme tedy zespoda nahoru, jako bychom si do těla nalévali vodu.
Nádech je aktivní, zrychlený, přesto nenásilný, zatímco výdech je pasivní.
DŮLEŽITÉ!!! Nevytlačujeme vzduch silou, upustíme z plic jen tolik, kolik se "samo vydechne"
Ideálně nadechujeme nosem. Pokud to nosem nejde, můžeme dýchat pusou. Můžete si s tím i hrát a otestovat si, jak se budou lišit naše prožitky, když budeme jednou dýchat nosem, a podruhé pusou.
Vydechovat můžeme pusou, nosem nebo obojím. To není až tak důležité
. Jen pamatujte, že výdech je nenásilný.
Vaším úkolem je uvolnit se. Relaxované tělo využívá kyslík efektivněji. Můžete si pravidelně kontrolovat, zda máte povolená ramena, čelisti a čelo. Celé tělo je při dýchání vypnuté.
Následuje:
Po posledním nenásilném, jemném výdechu následuje ZÁDRŽ.
To znamená, že nedýcháte. V těle dochází k postupnému nárůstu CO2 a spotřebovávání kyslíku. Ideální je se úplně uvolnit a jen pozorovat šrumec a proudy v těle. Vzhledem k předchozí dynamické části, ve které se velmi snížila úroveň CO2, která tělu říká, aby se nadechlo, v této zádrži můžete vydržet nebývale dlouho. Ani začátečníci nemají problém nedýchat minutu, minutu a půl a v dalších kolech se zádrž zvyšuje až přes 2 minuty. Až bude potřeba se nadechnout...poznáte to :-)
A nakonec:
Tělo dává znamení, že se potřebuje nadechnout, a vy uděláte hluboký nádech a na 10-15 vteřin si ho podržíte. To znamená, že uděláte krátkou zádrž s plnými plícemi.
Vydechnete a první kolo je za vámi!
Běžně se taková kola dělají 3-4, ale není to dogma. Někdy vám budou stačit dvě.
Brzy zjistíte, že vše fyzická síla se bezprostředně po dýchání významně zvýšila. Pokud potřebujete tedy podat maximální výkon, tato technika vám může velmi dobře pomoci. Z důvodu perfektně okysličeného těla je vhodné po dýchání zařadit krátké dynamické cvičení a na závěr, protahovací. Tečkou by měla být studená sprcha.
BĚHEM CVIČENÍ se může stát
Může se z toho motat hlava, je možné u toho i omdlít, což se děje naprosto vyjímečně a navíc i kdyby, není to problém, neboť při praktikování ležíme bezpečně na zemi. Stoupající CO2 se případně postará o to, abychom se zase nadechli, a probere nás z drobného "mikrospánku". Ale hlavně se nám to nestane, protože nebudeme dýchat na sílu.
Základní poučka totiž zní - NEDÝCHAT NÁSILNĚ. Více a silněji neznamená lépe a hlouběji. Spíš naopak. S uvolněním a jemností dál dojdeme.
Jak často praktikovat?
Je dobré poslouchat tělo a zařídit se podle toho, co právě potřebuje.
V období stresu a krize se může hodit dýchat denně, protože je to skvělý RESTART na všech úrovních. Krom jiného to umí vypnout přehlcenou mysl a vyladit náš nervový systém. A to se hodí! My budeme praktikovat jednou týdně.
Úžasný vliv má toto cvičení speciálně na imunitu, která se tímto dechovým cvičením restartuje!!!
PH SE BĚHEM DÝCHÁNÍ SROVNÁVÁ, REDUKUJE SE PŘEKYSELENÍ TĚLA, SNIŽUJE SE AŽ O 2 stupínky HOMOCYSTEIN
(př. homocystein před dýcháním 15, po dýchání 13. PH před dýcháním 4, po dýchání 5)
Tedy vypne-zapne, čímž se dostává do harmonie. To je jistě skvělá zpráva pro všechny, kteří trpí autoimunitními chorobami, ale také pro alergiky a astmatiky.
Průměrné zdravé pH uvnitř buněk v těle se pohybuje kolem 7. Krevní plazma a ostatní tekutiny v těle, které obklopují buňky mají pH o něco vyšší 7,2-7,45. Každodenním příjmem nezdravých potravin a pitím balených vod svoje tělo překyselujeme. Vlivem roušek se rovněž silně překyselujeme a zvyšujeme si homocystein. Nízké pH v těle znamená velký problém.
Lidské tělo má speciální mechanismus, který v našem těle udržuje vyvážené pH za pomocí iontů. Ten však přestává fungovat, pokud se dlouhodobě stravujeme nezdravě, čemuž se nevyhneme, pokud nemáme veškeré potraviny z vlastních zdrojů. Stres, záření přístrojů a znečištěné ovzduší jsou dalším faktorem. Ztráta rovnováhy pH v našem těle pak způsobuje různé nemoci pramenící právě z překyselení organizmu (nízké pH).
Kdo by toto dýchání praktikovat neměl
Vzhledem k tomu, že se při dechovém cvičení uvolňuje adrenalin a kortizol, nedoporučuje se epileptikům, lidem po infarktu, se závažným onemocněním srdce, lidem s vysokým krevním tlakem a také se nedoporučuje praktikovat po mozkové příhodě.
Těhotenství je také kontraindikací, protože v dlouhých zádržích jde saturace kyslíku do velmi nízkých čísel, takže miminko by se mohlo dostat do stresu.
KDY A KDE toto dýchání NIKDY neděláme:
Ve VODĚ. Takže ani ve VANĚ!
Při ŘÍZENÍ či jakékoliv jiné aktivitě, která vyžaduje bdělost a soustředěnost.
NÁM OSTATNÍM MŮŽE TATO TECHNIKA PŘINÉST JEN SAMÁ POZITIVA :-)